• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

EET způsobí nenapravitelné škody ve společenském životě obcí

Během volební kampaně jsem navštívil desítky hospod, zejména v malých obcích. Mnohdy v těch obcích, které nemají vlastní obecní úřad a patří pod bývalou „střediskovou obec“. S plnou odpovědností říkám, že cca 30 procent hospod a hospůdek se chystá na přelomu roku definitivně zavřít. Píší mi starostové malých obcí, prosím, dělejte s tím něco: dnes již naše hospoda neplatí nájem, obec jí dodává dřevo na topení, aby se lidé měli kde sejít. Píše mi paní hospodská z malé vesnice nedaleko Vitějovic: „…naše obec má 70 obyvatel včetně chalupářů, a tak si umíte představit, jaká je návštěvnost. Hospodu máme otevřenou úterý, pátek a v sobotu od šestnácti hodin. V hospodě ale děláme sraz rodáků, dětský den, karneval, sejdou se tady hasiči. Mám radost, že se lidé dali dohromady. Daně platím, ale EET se ve svém věku učit nebudu. Prosím, zastaňte se nás v té Praze, a něco s tím udělejte, hospoda je pro mne srdeční záležitost…“.

Mám kamarádku cukrářku v malé cukrárně, která zavírá. Mám známého majitele obchodu, který zavírá. Jsou to lidé těsně před důchodem či již v důchodu, kteří zavřou živnost. Nerozumí moderní technice a nechtějí se ji učit. Nechtějí, aby je někdo udával na udavačských stránkách Ministerstva financí, že nevydali účtenku. Dvacet let podnikají, od státu nikdy nic nechtěli, ale také nechtějí, aby jim stát kontroloval každou korunu. Některé vesnice již převedly své hospůdky pod hasičské kluby. V některých vesnicích si někdo koupil pípu s chlazením a začal točit pivo v garáži. Jednoduchá pípa vyjde stejně draho jako jednoduché zařízení na EET ,pivo se točí a sousedé močí na dvoře na kanálek. A daně? Zapomeňte. Ostatně, ohání-li se ministr financí nutností zvýšit výběr DPH, připomínám, že všichni tito malí živnostníci již zaplatili DPH při nákupu svého zboží v MAKRU či jiném obchodě, a tak by se DPH státu stejně nezvedlo.

Nemyslím si, že EET přinese státu 18 miliard daňových výnosů, jak inzeruje Ministerstvo financí. EET však způsobí nevratné a nenapravitelné škody ve společenském a sociálním životě malých obcí. Ten, kdo na přelomu roku zavře, se k živnosti již nikdy nevrátí. Zavádět EET pro malé živnosti, hospodské a trhovce je naprosto špatný politický krok současné vládní koalice. Obávám se, že ministři a poslanci v případě zákona o EET nedohlédli dolů do regionů mezi své voliče.

Českobudějovický deník, 3. 11. 2016